30 grudnia 2014

Najzabawniejsze - książki, które poprawiają humor

Dziś ranking zupełnie inni niż wczorajszy (KLIK). Dziś bowiem zajmuję się tylko treścią i to nie byle jaką. Ma śmieszyć, bawić i poprawiać humor. Znowu wybór był niezwykle trudny. Ale ranking powstał i tak. Oto on:

1. Rozweselająca moc "Rozwesołków"
Joanna Papuzińska słusznie wybrała taki tytuł dla swojego zbioru wierszy. Moje dziecko kwiczało podczas lektury do utraty tchu. Zaraziło rechocikiem ukochanego kumpla i tak oto po domu biegało dwóch niemal "czterolatkowych" chłopczyków wywrzaskujących coś o pszczółkach miłych, co zbierały z kwiatków tyłek. Papuzińska rządzi. Bezsprzecznie. Sprawdzone przez Igulca. Do słownych figli Papuzińskiej dodajmy charakterystyczną kreskę Elżbiety Krygowskiej-Butlewskiej i oto jest książka, która zauroczy każdego.

"Rozwesołki"
Joanna Papuzińska
Ilustracje: Elżbieta Krygowska-Butlewska
Wydawnictwo Mila, Poznań 2008
(KLIK)

2. Zwierzaki podane na wesoło
Tak wyglądały moje notatki z biologii. Ucząc się, tworzyłam bogato ilustrowane, zapierające dech w piersiach opowieści o pająku lub musze. Bibi (kto nie chciałby mieć na imię Bibi?) kocha zwierzęta i chce tą miłością zarazić innych. Wesoła książka opowiada o fascynujących stworzeniach w arcyciekawy i dowcipny sposób. Rewelacyjna. Ilustratorka udowadnia, że czarno-białe jest nie tylko wystarczające, ale i piękne oraz podoba się dzieciom.

"Zwierzaki cudaki. Księga najdziwniejszych zwierząt świata"
Bibi Dumon Tak
Ilustracje: Fleur van der Weel
Wydawnictwo, a jakże, Dwie Siostry, Warszawa 2011
(KLIK)

3. Aż trudno przewrócić stronę... Szczególnie młotkiem
Niesamowite. Od obwoluty po stopkę powodują wybuchy śmiechu. Abstrakcyjny humor docenią i mali, i duzi, ale do tych starszych skierowana jest szata graficzna książek. Szalone, zwariowane, doskonałe. Trylogia "NIEporadników".
Niebezpieczna stopka!

"Podręczny nieporadnik. Młotek. Grzebień. Rękawiczka"
Tekst: Wojciech Widłak
Podtekst: prof. Kurzawka i adiunkt Kwas
Ilustracje i projekt graficzny (brawo!) Paweł Pawlak
Wydawnictwo czerwony konik, Kraków 2009
Wydrukowano na papierze wyprodukowanym z makulatury pozyskanej z poprzednich prac prof. E. Kurzawki i adiunkta H. Kwasa (podobno)
(KLIK
ii-haa!

4. Kto chce taką babcię? A kto nie chce takiego Patryka?
Patryk jest tu mało ważny. Patryk chrupie ciacha, wgapia się w telewizor i jest bardzo roszczeniowy. Gdy czytam, zawsze ma lekko zawodzący, marudny głos. Za antypatycznego (a może nie?) wnusia babcia dałaby się pociąć. Bo babcia jest w dechę. Nie tylko jest kompletnie nieprzygotowana na wizytę wnuka, ma fioletowe włosy i nieodłączną torebkę, ale do tego jest niesłychanie zaradną staruszką. Czego potrafi dokonać ta nieustraszona kobiecina (a raczej herod-babcia) dowiecie się z dowcipnej i cudnie zilustrowanej książki pt. "Co?!"

"Co?!"
Kate Lum
Ilustracje: Adrian Johnson
Wydawnictwo Tatarak, Warszawa 2009
(KLIK)

5. Krowy mogą wszystko!
Ale nie każda krowa chce móc wszystko. W zasadzie tylko jednej zależy. To Mama Mu. Jest pogodna, odważna i ogromnie pewna siebie. Przebojowa krowa! Jeździ na rowerze, nurkuje, rozmawia przez telefon... Nawet buduje domki na drzewie! Jej przyjaciel, Pan Wrona, jest trochę jak wrzód na tylnej części ciała. Zrzędliwy, rozhisteryzowany malkontent i hipochondryk - ciągle utyskuje, podcina koleżance skrzydła, cierpi na brak wiary. Czy to ją zraża? Ich urocze rozmowy oraz opisy wspólnych przygód zostały zapisane, a także przyjemnie sfilmowane.

"Mama Mu buduje"
Jujja Wieslander, Thomas Wieslander
Ilustracje: Sven Nordqvist
Wydawnictwo Zakamarki, Poznań, 2008
(KLIK)

6. Myśleliście, że dzieci potrafią się bawić? A tato i sąsiad to co?
Dzieci są świetne w robieniu bałaganu i szkód... yhm. To jest, yyy, dobrej zabawie. Starte cegły to papryka do kanapek, a meble wynosi się z domu na stertę, bo przecież mama mówi o nich "rupiecie". Bawią się tym lepiej, że jest ich aż trójka. Dwójka dorosłych mężczyzn powinna zatem z łatwością okiełznać towarzystwo i wprowadzić porządek, prawda?
Cóż. Nieprzemyślane zakupy i kompletne zatracenie w dziecięcej zabawie to chyba domena męskiego rodu. 
Przezabawna. Tato Kwiatka poleca. Ja też.

"Tato, zbudujmy domek"
Markus Majaluoma
Ilustracje: Markus Majaluoma
Wydawnictwo Bona, Kraków 2011
(KLIK)

7. Szaleństwo ekscentrycznych gadów
Brawurowa, dowcipna, szalona - książka jest taka jak jej bohaterowie. No dobra, przesadzam. Książka nie pyskuje, nie kłóci się, nie obraża ani nie ubliża. Nie popija zupy ogórkowej z termosu ani nie żre duszonych na maśle muchomorów. A już na pewno nie zionie ogniem. A jej bohaterowie tak. Jest rewelacyjna. Niech nikogo nie zmyli to, że wymieniam ją w ostatnim podpunkcie tej wyliczanki. O, nie! "Smoki" są z pewnością na szczycie rankingu najzabawniejszych książek Igulca! Dopiero co o niej pisałam, o, tutaj (KLIK).

"Sceny z życia smoków"
Beata Krupska 1987
ilustracje: Zbigniew Larwa
Wydawnictwo Prószyński Media Sp. z o.o. 2014
(KLIK)


Jak Wam się podobają moje rankingi? Tak z ciekawości.

Inne wpisy cyklu "Przygód z książką" tu (KLIK)

5 komentarzy:

 1. Znam tylko 2 i 4:) 4 mamy i uwielbiamy:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Większość znam i mam podobne zdanie! Na poprawę humoru matki i syna są niezastąpione. A tych co nie znam, hym.... nadrobię ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. 'Rozwesołki' towarzyszą i rozśmieszają nas od dawna :-) Muszę pozostałe wpisać na listę ... nie ma to jak się zdrowo pośmiać podczas wypoczynku z lekturą :) Ciepło pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniały ranking! Chyba zainteresuję się bliżej kilkoma pozycjami :) Na Nieporadniki mam ochotę już od dłuższego czasu... A ostatnio cały czas nas rozśmieszają "Dzieci z Bullerbyn" :)
  Pozdrawiamy serdecznie!

  OdpowiedzUsuń

Twój komentarz się nie pojawił? To dlatego, że oczekuje na moderację. Opublikuję go najszybciej, jak tylko będę mogła!