29 grudnia 2014

Nasze najpiękniejsze - bo książka ma cieszyć oko

Nic nie odpycha bardziej, niż brzydka książka, tandetne ilustracje, nieodpowiednia czcionka. Błędy oznaczają dla mnie całkowitą dyskwalifikację, na szczęście literatura dla najmłodszych jest teraz bardzo dobrze dopracowana w każdym szczególe. Ponieważ książki dla dzieci zawierają zazwyczaj mniej tekstu, to na ilustracjach skupia się niemal całe bogactwo wyrazu pozycji. 

Nie było mi łatwo wybrać najpiękniejsze książki z naszej ciągle powiększającej się kolekcji.

Oto mój subiektywny ranking:

1. Książka edytorsko doskonała
"Opowieść" Joanny Papuzińskiej z ilustracjami Stasysa Eidrigeviciusa zasługiwała na wyróżnienie w konkursie o tym tytule. 3 wyjątkowe wiersze ("Opowieść", "Ja" i nieco straszna "Czarna jama") tej wspaniałej autorki dostały niezwykłą wręcz oprawę. Rysunki fascynowały półtorarocznego Ignasia nie mniej niż sam tekst. Książkę wałkowaliśmy do tego stopnia, że Iguś konczył bezbłędnie każdy wers. To wspaniała podróż w świat nakreślony kreską wielkiego artysty.

"Opowieść"
Joanna Papuzińska
Ilustracje: Stasys Eidrigevicius
Wydawnictwo Mila, Poznań 2010
(KLIK)


2. Opowieść o wielkiej przyjaźni

"Chłopiec i pingwin" Olivera Jeffersa jest wzruszającą książką o małym, dzielnym chłopcu, który bardzo chce pomóc pingwinowi, który się zgubił. Ich przygody wyraziście zilustrował sam autor techniką akwarelową. Obrazki są piękne, gustowne w swej prostocie i znamionują duży talent. Książka nie tylko wzrusza, ale na każdej stronie przyciąga wzrok czytelnika.

"Chłopiec i pingwin" 
Oliver Jeffers
Ilustracje: Oliver Jeffers
Wydawnictwo mam, Warszawa 2010
(KLIK)


3. Jak narysować coś, czego nie widać?

Zabawny ptaszek nie ma łatwego życia. Nie widać go i jest to jego największy problem. Jak sobie z tym radzi, przeczytać możecie w uroczej książeczce, której forma jest równie piękna, co treść mądra. Bo każdy jest inny i w tym tkwi największe piękno tego świata. Oszczędne, elektryzujące ilustracje fascynują i umilają czytanie.

"Zabawny ptaszek"
Jennifer Yerkes
Ilustracje: Jennifer Yerkes
Wydawnictwo Widnokrąg 2013
(KLIK)


4. W świetle lampki i księżyca
Rodzice są w oczach dziecka wielcy, a na dodatek wszystko wiedzą i umieją. Nawet gdy z jakiegoś powodu ich nie ma, dzieci ciągle o nich myślą. Wyjątkowa książka o małym chłopcu, który ma niesamowitego tatę - takiego zupełnie naj - zilustrowana jest przez autora obrazami, którym maluchy uwielbiają się przyglądać. Mnóstwo w nich miękkiego światła i łagodnych cieni. Dlaczego postać taty jest przezroczysta? Domyślcie się sami...

"Tato!"
Svein Nyhus
Ilustracje: Svein Nyhus
Wydawnictwo EneDueRabe 2008
(KLIK)

5. Recyklingowo mi!
Rozkoszny ;) Nieboraczek w skarpetkach i sandałach, z brzuszkiem i w galotach to bohater zabawnej książki z ważnym przesłaniem i mnóstwem przydatnych informacji. Książka piękna od A do Z. Pisałam o niej już wcześniej (KLIK). Emilia Dziubak trafia w moje gusta tematyką, sposobem przekazu i kreską!

"Draka Ekonieboraka"
Emilia Dziubak, Eliza Saroma-Stępniewska, Iwona Wierzba
Ilustracje: Emilia Dziubak
Wydawnictwo Albus, Poznań 2012
(KLIK)

6. Przechadzka w świetle witryn
W dobie internetu i wirtualnych sklepów, a nawet wielkich marketów nagle orientujemy się, że żyjemy w rzeczywistości, w której jest zupełnie inaczej niż kilka dekad temu. Chodziłam z Babunią do sklepików. Ona szła z brązową torbą, a ja łapałam równowagę na krawężnikach. Za każdymi drzwiami, czasem z dzwonkiem, czasem bez, czekał inny asortyment, inne zapachy, inna twarz za ladą. W książce hołd oddano prostocie i pięknie dobranym kolorom ilustracji. Podoba mi się to, co dzieje się w oknach wystawowych.

"Sklepy"
Joanna Guszta
Ilustracje: Maciek Blaźniak
Wydawnictwo Ładne Halo 2013
(KLIK)

7. Na ratunek chłopcu i lalce
Zgrabny wiersz prowadzi nas do domu Lolka - małego chłopca, który wybiera się do przedszkola ze swoją mamą. Towarzyszymy Lolkowi w tramwaju i w sali przedszkolnej. Jak przedszkolanka i dzieci zareagują na ulubioną lalkę Lolka? Jak postąpi jego tato? Wartościowa treść o akceptacji i wolności w zabawie zobrazowana jest ilustracjami, które mogłyby znaleźć się na każdej koszulce czy pościeli sklepu "Pan tu nie stał".

"Lala Lolka"
Katarzyna Bogucka
Ilustracje: 
Wydawnictwo Ładne Halo 2013
(KLIK)

8. Co leży na talerzu?!
Zabawny wierszyk o pewnym fragmencie łańcucha pokarmowego w przykuwającej wzrok oprawie jest kolejną perełką naszej kolekcji. Nawet jego tekst wyrysowany został po mistrzowsku w Pracowni Ilustracji Zygmunta Januszewskiego warszawskiej ASP. O książce pisałam szerzej tu (KLIK).

"A mouse"
Marcin Brykczyński
Projekt i ilustracje: Marie Veselá
Wydawnictwo prolibris 2008
(KLIK)


Przygody z książką - inne wpisy (KLIK)

2 komentarze:

Twój komentarz się nie pojawił? To dlatego, że oczekuje na moderację. Opublikuję go najszybciej, jak tylko będę mogła!